Lambda Warszawa

O nas

Jesteśmy najstarszą w Polsce organizacją działającą na rzecz osób LGBTQIA+. Niezmiennie od 1997 roku wspieramy tęczową społeczność prawnie, psychologicznie, rzeczniczo i edukacyjnie.

Oś czasu

1995 rok - tęczowa historia zaczyna się od Ośrodka "Rainbow", pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla osób LGBT+. Szybko staje się on miejscem spotkań i aktywizmu, prowadzi Grupę Akademicką, Samopomocową Grupę Młodzieżową, Grupę Chrześcijańską oraz Spotkaniową Grupę Ogólną.

1997 rok - po rozwiązaniu Stowarzyszenia Grup Lambda, oficjalnie powstaje Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Już w tym samym roku edukuje o bezpiecznym seksie, prowadzi szkolenia streetworkerskie, a także warsztaty dla osób z całej Polski pracujących w telefonach zaufania.

1998 rok - dzięki współpracy z wieloma organizacjami i grupami nieformalnymi z całego kraju, powołane zostało Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Lesbijsko-Gejowskich, w którym Lambda pełniła funkcje koordynatorskie.

2002 rok - Lambda rozszerza swoją działalność, tworząc między innymi grupę dla lesbijek i biseksualnych kobiet, co owocuje ich większą aktywnością w stowarzyszeniu.

dziś - Lambda Warszawa mieści się przy ul. Żurawiej 24A. To nie tylko biuro, ale dom dla osób LGBTQIA+, oferujący wsparcie, pomoc prawną, edukację i walkę o równe prawa.

Dołącz do Lambdy i twórz z nami lepszą przyszłość!

Władze

Zgodnie ze statutem władzami Stowarzyszenia są Zarząd i Komisja Rewizyjna.

Zarząd odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie Stowarzyszenia: kierowanie bieżącą działalnością, reprezentowanie na zewnątrz, zarządzanie sprawami członkowskimi, zarządzanie majątkiem, realizowanie uchwalonego przez Walne Zebranie programu działań itd.

Komisja Rewizyjna odpowiada za kontrolę działalności Zarządu, raz w roku przeprowadza kompleksową kontrolę działalności organizacji.

Zarówno Zarząd, jak również Komisja Rewizyjna, są wybierane przez Walne Zebranie na dwuletnią kadencję.

Zarząd Stowarzyszenia

Krzysztof Kliszczyński
Członek Zarządu
kkliszczynski@lambdawarszawa.org

Socjolog, wykładowca akademicki, absolwent Szkoły Praw Człowieka HFPC, działacz LGBT. Współzałożyciel Stowarzyszenia Lambda Warszawa; koordynator jego działań pomocowych; współzałożyciel prowadzonego przez Lambdę Warszawa Telefonu Zaufania dla gejów, lesbijek, osób biseksualnych i ich bliskich i jego pracownik w latach 1995-2015. W latach 2007-2015 (z krótką przerwą) i od 2019 roku – przewodniczący Stowarzyszenia. Koordynator licznych projektów realizowanych przez Lambdę Warszawa (m.in. ASOS, Żywe Biblioteki, grupy pomocowe). Twórca Archiwum Lambdy Warszawa, posiadającego największe zbiory dotyczące historii polskiej społeczności osób nieheteronormatywnych. Redaktor naczelny czasopisma „QueerStoria”. Jako socjolog zajmuje się problematyką rozwoju miasta; w pracach związanych z działalnością pozarządową – szeroko pojętą pomocą dla mniejszości LGBT.

Miłosz Przepiórkowski
Przewodniczący Zarządu
mprzepiorkowski@lambdawarszawa.org

Miłosz Piotr Przepiórkowski – studiował psychologię międzykulturową w SWPS oraz germanistykę na UW. Lektor, tłumacz i korektor językowy – związany z Lambdą Warszawa od 2017 r., od stycznia 2020 r. członek zarządu. W Lambdzie Warszawa od 2018 r. prowadzi grupę dedykowaną osobom bi+. Jako członek zarządu odpowiedzialny jest za dział „Kultura” – co obejmuje zarówno przyznawanie matronatów, jak i organizację eventów kulturalnych związanych m.in. z LGBT-Film Festiwalem. Wraz z Agatą Maksimowską jest współautorem “Kropki nad BI”, pierwszej książki w pełni poświęconej tematyce parasola bi+ w Europie Środkowo-Wschodniej. Prywatnie wielki pasjonat kina niezależnego, w wolnych chwilach czyta wszystko, co mu wpadnie w ręce oraz chodzi do teatru.

Paweł Mamzer
Zastępca Przewodniczącego Zarządu
pmamzer@lambdawarszawa.org

Paweł Mamzer (on/jego) (*1988) - Zastępca Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Związany z Lambda od 2021 roku. Koordynator projektów pomocowych i współzałożyciel Centrum Wsparcia dla osób z doświadczeniem uchodźstwa w społeczności LGBTQIAP+. Współzałożyciel Warsaw QueerWeek. W ramach QueerWeek odbywają się różnorodne działania, takie jak spotkania, dyskusje, warsztaty, wystawy, koncerty, imprezy i wiele innych wydarzeń związanych z kulturą i prawami LGBTQIA+, prowadzących do Parady Równości w Warszawie. Współtwórca QueerBook - wydarzeń promujących literaturę queerową odbywających się w ramach Warsaw QueerWeek. Inicjator kampanii edukacyjnych związanych z HIV/AIDS oraz psycholog kliniczny.

Justyna Karpińska
Sekretarzyni Zarządu
jkarpinska@lambdawarszawa.org

Justyna Karpińska (ona/jej) - psycholożka i psychoterapeutka; z Lambdą związana od 2015 roku, kiedy to zgłosiła się jako wolontariuszka do Telefonu Zaufania. Przez te kilka lat w Lambdzie pracowała również jako interwentka kryzysowa, koordynatorka projektów dotyczących profilaktyki HIV/AIDS, prowadziła i dalej prowadzi konsultacje psychologiczne oraz terapię krótkoterminową. Od czerwca 2023 roku członkini Zarządu. Koordynuje Dział Pomocowy: konsultacje psychologiczne, Telefon Zaufania oraz Miejsce Tymczasowego Interwencyjnego Schronienia, które większość osób kojarzy pod nazwą Hostel.

Komisja rewizyjna

Projekty

Open Doors
Open Doors

„Open Doors” to projekt europejski skupiający się na promowaniu inkluzywnej i kompetentnej opieki zdrowotnej dla osób LGBTI.
Inicjatywa realizowana jest między wrześniem 2019 r. a styczniem 2022 r.

Projekt jest prowadzony we współpracy z uczelniami oraz organizacjami działającymi na rzecz osób LGBTI z 5 krajów Unii Europejskiej (Bułgarią, Węgrami, Włochami, Hiszpanią i Polską). Ponadto jego działania są wspierane przez koła studenckie i organizacje akademickie.

Główne cele projektu:

 • zmniejszenie dyskryminacji wobec osób LGBTI w obszarze ochrony zdrowia;
 • zwiększenie liczby specjalistów zapewniających inkluzywną i kompetentną opiekę zdrowotną dla osób LGBTI;
 • zwiększenie świadomości pośród specjalistów ochrony zdrowia o szczególnych potrzebach pacjentów i pacjentek LGBTI;
 • zwiększenie świadomości pośród pacjentów i pacjentek LGBTI o możliwej dyskryminacji w ochronie zdrowia;
 • budowanie współpracy między organizacjami zajmującymi się tematyką LGBTI, profesjonalnymi organizacjami i uniwersytetami.

Na projekt składają się: badanie, 4 wydane publikacje, 2 duże szkolenia oraz kampania uświadamiająca.

Film projektu „Open Doors” – osoba aseksualna w gabinecie psychoterapeutycznym

Film projektu „Open Doors” – rodzice dziecka interpłciowego u lekarza

Więcej informacji o projekcie znajdziesz na opendoorshealth.eu.

Diversity & Childhood
Diversity & Childhood

„Diversity and Childhood” to europejski projekt realizowany w Chorwacji, na Węgrzech, w Hiszpanii, w Belgii, na Litwie, w Grecji, w Portugalii, w Słowenii oraz w Polsce. Jego celem jest zwiększanie świadomości, umiejętności, a przede wszystkim wrażliwości różnych grup specjalistów i specjalistek na szczególne potrzeby młodych osób LGBTI+. Chcemy dotrzeć do jak największej ilości osób pracujących w obszarze edukacji, ochrony zdrowia, wsparcia rodzin, mediów oraz usług publicznych.

W ramach projektu organizujemy warsztaty dla młodzieży oraz szkolenia dla profesjonalistów_ek. Premierowo zostanie wydany przez nas także podręcznik oraz aplikacja edukacyjna kierowana do młodzieży. Jedną z kluczowych aktywności projektu jest darmowy kurs antydyskryminacyjny dostępny w języku angielskim na platformie e-learningowej. Dotychczas wydaliśmy również raport dotyczący zapobiegania dyskryminacji i przemocy wobec dzieci i młodzieży LGBTI oraz raport porównawczy analizujący sytuację 9 partnerskich krajów unii europejskiej. Projekt trwał od października 2019 roku do października 2021 roku.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz na https://www.diversityandchildhood.eu/

Tęczowy przewodnik
Tęczowy przewodnik

„Tęczowy przewodnik” – seria filmów, które mają na celu rozwiewanie stereotypów związanych z poszczególnymi literkami z akronimu LGBTI+. Na projekt składa się łącznie 10 tematycznych filmów, w których osoby prowadzące odpowiadają na najczęściej zadawane pytania odnoszące się do poszczególnych pojęć z szerokiego spektrum LGBT+.

„Tęczowy przewodnik” – wszystkie filmy na YouTube

„Tęczowy przewodnik” [#00] – zwiastun

Wsparcie dla społeczności osób LGBTQIAP
Wsparcie dla społeczności osób LGBTQIAP

Od stycznia 2022 roku realizujemy Program “Wsparcie psychologiczne i prawne dla społeczności LGBTQIAP”.

Dzięki niemu do końca 2023 roku zrealizujemy 1200 godzin poradnictwa psychologicznego i 480 godzin poradnictwa prawnego – co jest szczególnie ważne także w obliczu trwającego kryzysu uchodźczego.

Na poradnictwo można się zapisać dzwoniąc pod numer (22) 628 52 22, od poniedziałku do piątku, w godzinach 16-18.00. Na poradnictwo prawne można zapisać się także poprzez mail: prawo@lambdawarszawa.org

W ramach działań Programu we wszystkich byłych miastach wojewódzkich Mazowsza – czyli w Radomiu, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach zawisły plakaty informacyjne, zaprojektowane przez Radka Kowalika.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Koalicja Miast Maszerujących
Koalicja Miast Maszerujących

Realizujemy projekt sektorowy „Koalicja Miast Maszerujących Po Równość Osób LGBT+”!

Działania w projekcie finansowane są w ramach programu

Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowany ze środków EOG.

16 paźrdziernika 2021 roku wydarzyła się historyczna rzecz dla queerowej społeczności w Polsce.

Zawiązała się Koalicja Miast Maszerujących – zrzesza 30 organizacji i grup nieformalnych organizujących Marsze Równości w Polsce.

Chcesz śledzić działania naszej Koalicji? Zapraszamy na stronę www.miastamaszerujace.pl

Archiwum

Lambda Warszawa prowadzi największe i najstarsze w Polsce (działające od 1995 r.) archiwum LGBTQI+ w Polsce. Jego powstanie wiąże się z uzyskaniem przez warszawski oddział Stowarzyszenia Grup Lambda siedziby, która stała się też miejscem, gdzie fizycznie można przechowywać liczne archiwalia.

Ogromne zasługi w tworzeniu archiwum położył Arkadiusz Roszkowski – pierwszy archiwista Lambdy Warszawa oraz Yga Kostrzewa, gromadząca wycinki prasowe. Dotychczas zgromadziło ono około 100.000 jednostek archiwalnych (z czego większość stanowią wycinki prasowe z lat 1980-2005).

Gromadzone archiwalia
 • polska prasa LGBT+ (od drugiej połowy lat 80. do chwili obecnej),
 • wycinki prasowe dotyczące tematyki osób nieheteronormatywnych,
 • plakaty i ulotki organizacji LGBT+,
 • broszury, pocztówki, przypinki, nalepki organizacji LGBT+,
 • dokumenty dotyczące sytuacji prawnej osób LGBT+ w Polsce,
 • archiwa organizacji,
 • archiwa redakcji dawnych czasopism LGBT+,
 • archiwa prywatne,
 • transparenty i banery,
 • materiały dotyczące kultury LGBT+,
 • materiały związane działalnością klubów i knajp LGBT+,
 • inne przedmioty, będące w sferze naszego zainteresowania,
 • nagrania „historii mówionej”.

Do tej pory trafiły do nas
 • archiwum Inicjatywy Gdańskiej,
 • archiwum Ruchu Lesbijek i Gejów (Warszawa),
 • archiwum ISOMS (Warszawa),
 • archiwum miesięcznika „Inaczej” (Poznań),
 • archiwum miesięcznika „Filo”/„Facet” (Gdańsk),
 • część archiwum Stowarzyszenia Grup Lambda,
 • archiwalia przekazywane przez osoby prywatne.

Plany i wyzwania
 • dokonać skatalogowania całych zbiorów,
 • zdigitalizować je,
 • stworzyć prężny zespół archiwalny, zajmujący się tymi zadaniami oraz gromadzący bieżące „tęczowe” DŻS-y (dokumenty życia społecznego),
 • stale monitorować polskie wydarzenia LGBT+,
 • zdobyć finansowanie na działania Archiwum,
 • docelowo – w perspektywie 3-5 lat – zdobyć finansowanie na uruchomienie Muzeum Społeczności LGBT+ w Polsce.

Działania dotychczas rozpoczęte
 • mini-wystawy w siedzibie Lambdy Warszawa,
 • uruchomienie strony na FB: QueerStoria,
 • rozpoczęcie (w maju 2018 r.) – we współpracy z Ośrodkiem Badań Społecznych nad Seksualnością UW – cyklicznych warsztatów historyczno-społecznych, poświęconych szeroko rozumianej historii osób LGBT+ w Polsce,
 • prowadzenie prac nad czasopismem społeczno-historycznym Archiwum Lambdy Warszawa – „QueerStoria”.

Biblioteka

Biblioteka Lambdy Warszawa to największy w Polsce zbiór książek na tematy związane ze społecznością LGBTQI+. W chwili obecnej przygotowywane są prace nad katalogiem, zaś o ponownym wznowieniu działalności biblioteki będziemy informować!

Publikacje

Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020.

Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020.

Redakcja: Magdalena Świder, dr Mikołaj Winiewski

Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii, 2021

Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020. Przegląd najważniejszych danych

Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020. Przegląd najważniejszych danych

Redakcja: Mirosława Makuchowska

Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii, 2021

Sekret rodziny kociej

Sekret rodziny kociej

Autorki: Izabela Morska (tekst), Małgorzata Drohomirecka (ilustracje)

Warszawa, 2021

Lambda Warszawa. Raport 20-lecia

Lambda Warszawa. Raport 20-lecia

Autorzy: Krzysztof Kliszczyński, Paweł Fischer-Kotowski

Lambda Warszawa, 2018

Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015-2016

Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015-2016

Red. Magdalena Świder, dr Mikołaj Winiewski

Warszawa, 2017

Situation of LGBTA Persons in Poland 2015-2016

Situation of LGBTA Persons in Poland 2015-2016

Red. Magdalena Świder, dr Mikołaj Winiewski

Warszawa, 2017

Trzy lata złej zmiany dla osób LGBTI. Podsumowanie rządów PiS

Trzy lata złej zmiany dla osób LGBTI. Podsumowanie rządów PiS

Kampania Przeciw Homofobii i Lambda Warszawa, 2018

Jak zapobiegać i przeciwstawiać się dyskryminacji oraz przemocy wobec dzieci i młodzieży LGBTI+?

Jak zapobiegać i przeciwstawiać się dyskryminacji oraz przemocy wobec dzieci i młodzieży LGBTI+?

Autorka: Bea Sandor

Recenzja: Julia Kata, Miłosz Przepiórkowski

Redakcja: Hubert Pajączkowski

Warszawa, 2021

Przewodnik o zdrowiu osób LGBTI dla pracowników ochrony zdrowia

Przewodnik o zdrowiu osób LGBTI dla pracowników ochrony zdrowia

Autorzy: Michał Pawlęga, Marcin Rodzinka

Redakcja: Hubert Pajączkowski

Lambda Warszawa, 2020

Promowanie włączającej i kompetentnej opieki zdrowotnej dla osób LGBTI

Promowanie włączającej i kompetentnej opieki zdrowotnej dla osób LGBTI

Raport krajowy 2020

Redakcja: Hubert Pajączkowski

Lambda Warszawa, 2020

Promoting inclusive and competent health care for LGBTI people

Promoting inclusive and competent health care for LGBTI people

National report 2020

Edited by: Hubert Pajączkowski

Translation: Joanna Pietruczuk

Lambda Warszawa, 2020

National analysis of violence against LGBTI & gender non-conforming children in Poland

National analysis of violence against LGBTI & gender non-conforming children in Poland

Diversity and childhood: Changing social attitudes towards gender diversity in children across Europe

Edited by: Agnieszka Mulak

Lambda Warszawa, 2020

Awareness of Anti-LGBT Hate Crime in Europe

Awareness of Anti-LGBT Hate Crime in Europe

Edited by Piotr Godzisz and Giacomo Viggiani

Lambda Warszawa, 2019

POBIERZ tłumaczenie rozdziału polskiego

Anti-LGBTI hate crime in Europe. Working papers on research, policy and practice

Anti-LGBTI hate crime in Europe. Working papers on research, policy and practice

Edited by Piotr Godzisz and Giacomo Viggiani

Lambda Warszawa, 2018

LGBTI rights in Poland. Measures to combat discrimination and violence on grounds of sexual orientation, gender identity and sex characteristics

LGBTI rights in Poland. Measures to combat discrimination and violence on grounds of sexual orientation, gender identity and sex characteristics

Edited by Piotr Godzisz and Paweł Knut

Authors: Karolina Gierdal, Piotr Godzisz, Paweł Knut, Katarzyna Słubik, Karolina Więckiewicz

Lambda Warszawa and Kampania Przeciw Homofobii, 2018

Rozpoznaj i zgłoś Krótki przewodnik na temat przestępstw motywowanych uprzedzeniami wobec osób LGBT

Rozpoznaj i zgłoś Krótki przewodnik na temat przestępstw motywowanych uprzedzeniami wobec osób LGBT

Autor: Tomas Vytautas Raskevičius

Tłumaczenie i adaptacja: Karolina Więckiewicz

Konsultacja: Piotr Godzisz i Krzysztof Łaszkiewicz

Lambda Warszawa, 2018

Praca osobami pokrzywdzonymi przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Praktyczny przewodnik

Praca osobami pokrzywdzonymi przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Praktyczny przewodnik

Tekst: Marko Jurčić, Karolina Więckiewicz, Piotr Godzisz

Redakcja: Mia Gonan

Współpraca: Tamás Dombos, Bea Sándor, József Kárpáti, GiacomoViggiani, Kenneth Mills, Tomas Vytautas Raskevičius, Paola Parolari, Thanasis Theoflopoulos, Nick Antjoule, Jose Antonio Langarita oraz Núria Sadurní

Tłumaczenie: Martyna Zimniewska

Warszawa, 2018

Running through hurdles: Obstacles in the access to justice for victims of anti-LGBTI hate crimes

Running through hurdles: Obstacles in the access to justice for victims of anti-LGBTI hate crimes

Edited by Piotr Godzisz and Giacomo Viggiani

Warszawa, 2018

Intersections between disabilities and sexual orientation, gender identity and sex characteristics. The situation in Poland

Intersections between disabilities and sexual orientation, gender identity and sex characteristics. The situation in Poland

Authors: Agnieszka Król, Aneta Bilnicka, Marcin Rodzinka, Piotr Godzisz, Mirosława Makuchowska

Warszawa, 2018

Informator równościowy dla organizacji pozarządowych

Informator równościowy dla organizacji pozarządowych

red. Adriana Kapała

Lambda Warszawa i Fundacja Ocalenie, 2017POBIERZ wersję audio

Submission to ODHIR Hate Crime Reporting 2016

Submission to ODHIR Hate Crime Reporting 2016

Lambda Warszawa and Kampania Przeciw Homofobii, 2017

Kampania społeczna „Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz” – raport z otwarcia

Kampania społeczna „Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz” – raport z otwarcia

Autorzy: Krzysztof Kliszczyński, Ewa Niedziałek

Lambda Warszawa, 2017

Information on the recent challenges faced by human rights defenders and civil society in Poland

Information on the recent challenges faced by human rights defenders and civil society in Poland

Authors: Zuzanna Warso, Piotr Godzisz

Cooperation: Dominika Bychawska-Siniarska

Warszawa, 2016

Szkoła bez homofobii. Podręcznik trenerski

Szkoła bez homofobii. Podręcznik trenerski

Red. Michał Pawlęga

Warszawa, 2016

Szkoła bez homofobii. Podręcznik trenerski

Szkoła bez homofobii. Podręcznik trenerski

Red. Michał Pawlęga

Warszawa, 2016

Hate Crime in Poland 2012-2016

Hate Crime in Poland 2012-2016

Authors: Mateusz Wąsik, Piotr Godzisz

Edited by Piotr Godzisz

Submission to ODHIR Hate Crime Reporting 2015

Submission to ODHIR Hate Crime Reporting 2015

Lambda Warszawa and Kampania Przeciw Homofobii, 2016

Submission to ODHIR Hate Crime Reporting 2015

Submission to ODHIR Hate Crime Reporting 2015

Lambda Warszawa and Kampania Przeciw Homofobii, 2016

Przestępstwa motywowane uprzedzeniami: dylematy, wyzwania, strategie

Przestępstwa motywowane uprzedzeniami: dylematy, wyzwania, strategie

Redakcja: Michał Pawlega, Piotr Godzisz

Poradnik prawny zawierający praktyczne odpowiedzi na pytania związane z kwestiami prawnymi dotyczącymi osób LGB

Poradnik prawny zawierający praktyczne odpowiedzi na pytania związane z kwestiami prawnymi dotyczącymi osób LGB

Redakcja: Karolina Brzezińska, Michał Pawlega

Lambda Warszawa, 2014

Sytuacja społeczna osób LGBT. Raport za lata 2010 i 2011

Sytuacja społeczna osób LGBT. Raport za lata 2010 i 2011

Redakcja: Mirosława Makuchowska i Michał Pawlęga

Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Trans-Fuzja, 2012

Situation of LGBT persons in Poland. 2010 and 2011 report

Situation of LGBT persons in Poland. 2010 and 2011 report

Edited by Mirosława Makuchowska and Michał Pawlęga

Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Trans-Fuzja, 2012

Praktyczny poradnik pomocowy

Praktyczny poradnik pomocowy

Redakcja: Ewelina Burdon, Katarzyna Rżanek, Monika Grotecka, Paweł Siłakowski, Aneta Przyborowska, Aneta Mikołajczyk, Karolina Brzezińska

Lambda Warszawa, 2012

Zgłaszam problem. Rzeczywistość osób homo- i biseksualnych w Polsce

Zgłaszam problem. Rzeczywistość osób homo- i biseksualnych w Polsce

Redakcja: Małgorzata Kotowska

Lambda Warszawa, 2011

Rozpoczynam wolontariat. Pakiet wolontariusza

Rozpoczynam wolontariat. Pakiet wolontariusza

Redakcja: Krzysztof Kliszczyński

Lambda Warszawa, 2007

Przeciwdziałanie dyskryminacji. Pakiet edukacyjny dla trenerów i trenerek

Przeciwdziałanie dyskryminacji. Pakiet edukacyjny dla trenerów i trenerek

Redakcja: Michał Pawlęga

Lambda Warszawa, 2005

Porozmawiajmy o różnorodności. Żywa biblioteka

Porozmawiajmy o różnorodności. Żywa biblioteka

Autor: Paweł Fischer-Kotowski

Lambda Warszawa, 2008

Jak zorganizować wydarzenie antydyskryminacyjne. Podręcznik działań w społecznościach lokalnych

Jak zorganizować wydarzenie antydyskryminacyjne. Podręcznik działań w społecznościach lokalnych

Redakcja: Dajana Denes

Lambda Warszawa i Otwarte Forum, 2009

Sytuacja społeczna osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Raport za lata 2005 i 2006

Sytuacja społeczna osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Raport za lata 2005 i 2006

Redakcja: Marta Abramowicz

Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii, 2007

Situation of bisexual and homosexual persons in Poland. 2005 and 2006 report

Situation of bisexual and homosexual persons in Poland. 2005 and 2006 report

Edited by Marta Abramowicz

Lambda Warszawa and Kampania Przeciw Homofobii, 2007

Raport o dyskryminacji i nietolerancji ze względu na orientację seksualną w Polsce. Raport za rok 2002

Raport o dyskryminacji i nietolerancji ze względu na orientację seksualną w Polsce. Raport za rok 2002

Redakcja: Monika Głowińska, Agnieszka Warzec

Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii, 2003

Raport o dyskryminacji i nietolerancji ze względu na orientację seksualną w Polsce. Raport za rok 2001

Raport o dyskryminacji i nietolerancji ze względu na orientację seksualną w Polsce. Raport za rok 2001

Lambda Warszawa i Kampania Przeciw Homofobii, 2002

Report on discrimination and intolerance due to sexual orientation in Poland. Report 2001

Report on discrimination and intolerance due to sexual orientation in Poland. Report 2001

Lambda Warszawa and Kampania Przeciw Homofobii, 2002

Raport o dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w Polsce za rok 2000

Raport o dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w Polsce za rok 2000

Lambda Warszawa, 2001

Report on discrimination on grounds of sexual orientation in Poland. Report 2000

Report on discrimination on grounds of sexual orientation in Poland. Report 2000

Lambda Warszawa, 2001

QueerStoria

Czasopismo społeczno-historyczne Archiwum Lambdy Warszawa „QueerStoria” zostało zainicjowane na początku 2018 r. Powstało w przekonaniu, że troska o naszą przeszłość i pielęgnowanie nieheteronormatywnej historii Polski jest częścią budowania naszej tożsamości. Jest próbą pokazania, że my – lesbijki, geje, osoby bi- i trans- – wszystkie, które mieszczą się w szerokim pojęciu queer – mamy swoją długą historię oraz prekursorów/-ki ruchu.
Czym jest QueerStoria?
Czym jest QueerStoria?

Czasopismo społeczno-historyczne Archiwum Lambdy Warszawa „QueerStoria” zostało zainicjowane na początku 2018 r. Powstało w przekonaniu, że troska o naszą przeszłość i pielęgnowanie nieheteronormatywnej historii Polski jest częścią budowania naszej tożsamości. Jest próbą pokazania, że my – lesbijki, geje, osoby bi- i trans- – wszystkie, które mieszczą się w szerokim pojęciu queer – mamy swoją długą historię oraz prekursorów/-ki ruchu.

Bieżący numer
Bieżący numer


QueerStoria. Czasopismo społeczno-historyczne Archiwum Lambdy Warszawa, nr 2/3, czerwiec 2019/grudzień 2020

Głównym wątkiem podwójnego numeru QueerStorii (nr 2/3) jest 30-lecie zorganizowanego ruchu na rzecz praw osób LGBT+ w Polsce.

W środku znajdziecie:

 • Wstęp do numeru autorstwa Krzysztofa Kliszczyńskiego o działalności Stowarzyszenia Grup Lambda – pierwszej zarejestrowanej organizacji na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce.
 • Wywiad z Ryszardem Kisielem – „Młodzi ludzie podejmują aktywność, bo mają to w sobie…”.
 • Wywiad z Pauliną Pilch – „Najmłodsza w Lambdzie”.
 • Przedruk raportu o dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w Polsce z roku 1994.
 • Wspomnienie 25 rocznicy wydarzeń w Stonewall Inn z 26 czerwca 1994 roku (Nowy Jork).
 • Wywiad z  Izabelą Morską – „Nowoczesna pani profesor ze skomplikowaną przeszłością”.
 • Opowiadanie Izabeli Filipiak (Morskiej) – „Dotknięcia”.
 • Wspomnienie działalności Inicjatywy Gdańskiej.
 • Opatrzona zdjęciami relacja z wydarzeń podczas Marszu Równości w Białymstoku w 2019 roku.
 • Artykuł Joanny Hańderek „Miasteczka”.
 • Tekst Jakuba Gawrona o „strefach wolnych od LGBT”.
 • Przedruk uchwały Rady Miasta Świdnik ws. „wolności od ideologii LGBT”.
 • Przedruk rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie dyskryminacji osób LGBTI.
 • Projekt Bartosza Staszewskiego „Strefy”.
 • Wywiad z Wolfgangiem Jöhlingiem – „Chciałem im dać poczucie dumy…”.
 • Wspomnienie Tadeusza Olszewskeigo autorstwa Tomasza Kaliściaka.
 • Przedruk tekstu Tadeusza Olszewskiego „Inna miłość”.
 • Tekst Tomasza Kaliściaka „Fałszywy Święty. Genet a sprawa polska”.
 • Kalendarium wydarzeń w Polsce od czerwca 2019 do grudnia 2020.
 • Nabytki Archiwum Lambdy.
Pozostałe numery
Pozostałe numery
QueerStoria. Czasopismo społeczno-historyczne Archiwum Lambdy Warszawa, nr 2/3, czerwiec 2019/grudzień 2020

Głównym wątkiem podwójnego numeru QueerStorii (nr 2/3) jest 30-lecie zorganizowanego ruchu na rzecz praw osób LGBT+ w Polsce.

W środku znajdziecie:

 • Wstęp do numeru autorstwa Krzysztofa Kliszczyńskiego o działalności Stowarzyszenia Grup Lambda – pierwszej zarejestrowanej organizacji na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce.
 • Wywiad z Ryszardem Kisielem – „Młodzi ludzie podejmują aktywność, bo mają to w sobie…”.
 • Wywiad z Pauliną Pilch – „Najmłodsza w Lambdzie”.
 • Przedruk raportu o dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w Polsce z roku 1994.
 • Wspomnienie 25 rocznicy wydarzeń w Stonewall Inn z 26 czerwca 1994 roku (Nowy Jork).
 • Wywiad z  Izabelą Morską – „Nowoczesna pani profesor ze skomplikowaną przeszłością”.
 • Opowiadanie Izabeli Filipiak (Morskiej) – „Dotknięcia”.
 • Wspomnienie działalności Inicjatywy Gdańskiej.
 • Opatrzona zdjęciami relacja z wydarzeń podczas Marszu Równości w Białymstoku w 2019 roku.
 • Artykuł Joanny Hańderek „Miasteczka”.
 • Tekst Jakuba Gawrona o „strefach wolnych od LGBT”.
 • Przedruk uchwały Rady Miasta Świdnik ws. „wolności od ideologii LGBT”.
 • Przedruk rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie dyskryminacji osób LGBTI.
 • Projekt Bartosza Staszewskiego „Strefy”.
 • Wywiad z Wolfgangiem Jöhlingiem – „Chciałem im dać poczucie dumy…”.
 • Wspomnienie Tadeusza Olszewskeigo autorstwa Tomasza Kaliściaka.
 • Przedruk tekstu Tadeusza Olszewskiego „Inna Miłość”.
 • Tekst Tomasza Kaliściaka „Fałszywy Święty. Genet a sprawa polska”.
 • Kalendarium wydarzeń w Polsce od czerwca 2019 do grudnia 2020.
 • Nabytki Archiwum Lambdy.
QueerStoria. Czasopismo społeczno-historyczne Archiwum Lambdy Warszawa, nr 1, listopad 2018/maj 2019

Motyw przewodni pierwszego numeru czasopisma społeczno-historycznego Archiwum Lambdy Warszawa „QueerStoria” to Tęczowa Niepodległa. Jest to odpowiedź na huczne obchody 100-lecia polskiej niepodległości w 2018 roku.

W środku znajdziecie:

 • Przedruk artykułu Krzysztofa T. Darskiego z 23 listopada 1985 r. pt. „Jesteśmy inni. Czy homoseksualiści mają prawa?”.
 • List Leszka Truchlińskiego do redakcji Polityki z grudnia 1985 r. – „Są nas przecież setki tysięcy”.
 • Wywiad z Leszkiem Truchlińskim – „Nikt wam na złotej tacy tego nie da. Musicie wywalczyć to sobie sami.
 • Przedruk dwóch biuletynów Andrzeja Selerowicza z marca i maja 1983 r.
 • Wspomnienia Andrzeja Selerowicza nt. początków organizowania się ruchu LGBT w Polsce.
 • Tekst Sławomira Kirdzika pt. „Przebić się przez Żelazną Kurtynę” o wpływie Eastern European Information Pool (EEIP) na przekazywanie informacji o sytuacji osób LGBT w PRL.
 • Fotografie z ze wszystkich Marszów Równości we Wrocławiu autorstwa Jana Snarskiego.
 • Teksty Krzysztofa Zabłockiego o projekcie Cruising the seventies oraz o życiu osób nieheteronormatywnych w latach 70. – „Lata 1970. – spojrzenie nieco idiolektyczne…”.
 • Wycinki z albumów Wolfganga Jöhlinga z lat 1974-1980.
 • „Dziwniejsze historie, dzisiejsze historie” – wywiad z Remigiuszem Ryzińskim.
 • Tekst Remigiusza Ryzińskiego „Gęsto od słów” o pobycie francuskiego twórcy, Jeana Geneta, w Katowicach.
 • Nota biograficzna o Jeanie Genecie autorstwa Sławomira Kirdzika.
 • Tekst Katarzyny Wojnickiej pt. „Oczywiście nieoczywiste: Queerowe (nie)pomniki w Polsce i USA.
 • Nabytki Archiwum Lambdy.

Ponadto, cały numer opatrzony jest linią czasu z najważniejszymi wydarzeniami od roku 1918!

Zespół redakcyjny
Zespół redakcyjny

„QueerStoria” powstała z inicjatywy osób zaangażowanych w Archiwum Lambdy Warszawa.

Nasz zespół:

Redaktor naczelny:
Krzysztof Kliszczyński

Osoby działające i współpracujące z zespołem:
Sławomir Kirdzik, Paweł Fischer-Kotowski, Gabriel Kuhl, Katarzyna Andrzejewska, Remigiusz Ryziński, Yga Kostrzewa.

Najczęściej zadawane pytania
Najczęściej zadawane pytania

W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane m.in. z pozyskaniem egzemplarza „QueerStorii”.

Gdzie można uzyskać egzemplarz „QueerStorii”?

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, prosimy o kontakt mailowy na adres:
archiwum@lambdawarszawa.org

Nie jestem z Warszawy. Jak mogę zdobyć egzemplarz „QueerStorii”?

Istnieje możliwość wysyłki numeru pod wskazany adres pocztą. W tym celu wcześniej należy przesłać dane adresowe mailowo:
archiwum@lambdawarszawa.org

Ile wynosi opłata za jeden numer czasopisma?

Opłaty za numer można dokonać w formie darowizny na rzecz „QueerStorii” gotówką lub przelewem*.

Numer 1 „QueerStorii” kosztuje 20 zł. Łączone numery 2/3 – 30 zł. Za numery 1 oraz 2/3 należy przekazać darowiznę 50 zł.

Odbiór jest możliwy po wcześniejszym ustaleniu terminu w siedzibie Stowarzyszenia.

*dane do przelewu:

nr konta: 47213000042001025987380001
Stowarzyszenie Lambda Warszawa
ul. Żurawia 24A
00-515 Warszawa
Tytuł przelewu: darowizna
SWIFT (BIC) VOWAPLP9XXX
IBAN: PL 47213000042001025987380001

*w tytule przelewu bankowego należy wpisać „darowizna na QS” oraz skontaktować się z nami.

Jak długo będę czekać na przesyłkę?

Wysyłka odbywa się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i czwartki. W związku z tym, że „QueerStorię” przesyłamy w formie listu ekonomicznego, sugerować się należy terminami podanymi przez Pocztę Polską.

Czy kolejne numery będą ukazywały się regularnie?

Tak. Jednakże aby tak było, musimy wydać pierwszych kilka numerów.

Jak często ukazywać się będzie „QueerStoria?

Docelowo „QueerStoria” ukazywać się będzie dwa razy w roku.

Czy jest możliwość prenumerowania „QueerStorii?

Na chwilę obecną nie ma możliwości prenumerowania czasopisma.

Czy można pozyskać czasopismo w wersji elektronicznej?

Aktualnie nie ma możliwości zdobycia wersji elektronicznej czasopisma. Podejmujemy działania mające na celu jak najszybsze dopuszczenie takiej możliwości.

Chciałxbym wesprzeć rozwój „QueerStorii”. Jak mogę to zrobić?‍

Jeśli chcesz wesprzeć rozwój naszego czasopisma, możesz przekazać darowiznę za pośrednictwem przelewu bankowego*.

*dane do przelewu:

nr konta: 47213000042001025987380001
Stowarzyszenie Lambda Warszawa
ul. Żurawia 24A
00-515 Warszawa
Tytuł przelewu: darowizna
SWIFT (BIC) VOWAPLP9XXX
IBAN: PL 47213000042001025987380001

*w tytule przelewu bankowego należy wpisać „darowizna na QS” oraz skontaktować się z nami.

Chciałxbym wesprzeć działalność Archiwum Lambdy Warszawa. Jak mogę to zrobić?

Nasze archiwum można wesprzeć darowizną w taki sam sposób, jak „QueerStorię”, za pośrednictwem przelewu bankowego*.

*dane do przelewu:

nr konta: 47213000042001025987380001
Stowarzyszenie Lambda Warszawa
ul. Żurawia 24A
00-515 Warszawa
Tytuł przelewu: darowizna
SWIFT (BIC) VOWAPLP9XXX
IBAN: PL 47213000042001025987380001

*w tytule przelewu bankowego należy wpisać „darowizna na QS” oraz skontaktować się z nami.

Kontakt do redakcji
Kontakt do redakcji

Kontakt z naszym zespołem jest możliwy za pośrednictwem maila bądź naszej strony na Facebooku.

Zanim do nas napiszesz, zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytanie, napisz do nas!

Nasz profil na Facebooku.

e-mail: archiwum@lambdawarszawa.org

Współpraca

W jaki sposób możemy współpracować?
Patronat/matronat dla wydarzenia lub projektu

Projekty, które mają szczególne znaczenie dla osiągania naszych celów, są ważnym wkładem do budowy dziedzictwa naszej społeczności (np. książki), na prośbę twórców lub organizatorów możemy objąć patronatem.

Po uzyskaniu patronatu/matronatu, w zamian za umieszczenie logo naszej organizacji w materiałach promocyjnych, oferujemy promocję projektu/wydarzenia poprzez umieszczenie odpowiedniej informacji na naszej stronie internetowej, profilach w portalach społecznościowych oraz przekazywanie informacji o inicjatywie osobom z nami współdziałającym.
Kontakt: mprzepiorkowski@lambdawarszawa.org

Wspólna realizacja projektów

Jeżeli nasza wiedza i posiadane doświadczenie mogą być przydatne dla realizacji Twojego projektu i jest on zgodny z naszą misją i celami, oferujemy włączenie się w podejmowane działania, np. poprzez powierzenie nam odpowiedzialności za realizację części działań, konsultacje merytoryczne i organizacyjne czy zapewnienie wykwalifikowanej kadry.

Inne formy współpracy

Współpracujemy z różnymi organizacjami i firmami na bardzo różnych polach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami: warszawa@lambdawarszawa.org.